آموزش ساخت زیورآلات رزینی و چوب
08
فوریه

فیلم آموزش ساخت زیورآلات رزینی و چوب به صورت گام به گام

بنا به درخواست تعداد زیادی از دوستان سایروس بر آن شدیم که آموزش ساخت زیورآلات رزینی با چوب را به صورت فیلم  و با توضیحات کامل برای شما هنردوستان و علاقمندان به این حوزه قرار دهیم تا شما عزیزان نیز بتوانید در زمینه آموزش چوب و رزین اپوکسی به خوبی وارد فعالیت شوید و لذت ببرید پس تا آخر مقاله با تیم دکوراسیون سایروس همراه باشید.

 بازار اپوکسی چوب و رزین ؟

بازار اپوکسی چوب و رزین تقریباً تازه وارد ایران شده اما به سرعت در حال رشد و پیشرفت است و شما با آموزش چوب و رزین اپوکسی  به راحتی میتوانید برای خود کسب درآمد کنید. در حال حاضر بسیاری از معماران، طراحان داخلی، استادکاران ماهر در حوزه کابینت و mdf، علاقمندان به چوب و رزین و … در هر شرایط سنی و از هر مکانی حتی خارج از کشور برای شرکت در این دوره‌ها استقبال گسترده‌ای داشته اند و بسیاری از آنها توانستند به راحتی به درآمدزایی و موفقیت برسند.

آموزش ساخت زیورآلات رزینی و چوب 

فهرست مطالب برای ساخت زیورآلات چوب و رزین به شرح زیر است.

تهیه مواد لازم برای ساخت زیورآلات چوبی

 • استفاده از قطعات چوب (قطعات خرد شده و تکه تکه شده)
 • تهیه اپوکسی و هاردنر مرغوب و مخصوص ساخت زیورآلات رزینی با چوب
 • تهیه قالب برای آموزش ساخت زیورآلات رزینی و چوب
 • آماده سازی قطعات چوب برای ساخت زیورآلات چوبی
 • تهیه رنگ مخصوص برای رزین اپوکسی
 • در صورت دلخواه تهیه اشیا تزیینی (گل خشک، قارچ خشک شده طبیعی و … یا تزئینات پلاستیکی)
 • دستکش یکبار مصرف، ماسک، لیوان یکبار مصرف، هم زن 
 • سشوار یا استفاده از تورچ
 • چسب حرارتی برای ایجاد قالب یا چسباندن اشیا
 • تهیه انواع سمباده اعم از نرم و سخت
 • روغن برزک یا کتان
 • پارچه تمیز برای جلادهی

شناخت و تهیه ابزارهای مورد نیاز برای ساخت زیورآلات چوب و رزین

برای ساخت اشیا مختلف از چوب و رزین نیاز است ابزارهای خاصی استفاده شود. این کار بستگی به نوع و شکل اجسام مورد نظر دارد.

مثلاً اگر شما بخواهید اشیا دکوراتیو چوبی را با رزین ترکیب کنید برای شکل دهی و فرم دهی چوب، نیاز به ابزارهای خراطی دارید که در آموزش جامع کار با رزین و چوب (ساخت کُره با چوب و اپوکسی به همراه فیلم کامل) توضیحات کامل آن گفته شده است. همچنین برای حکاکی و شکل دهی بر روی چوب لازم است از دستگاه اور فرز (فرز نجاری یا فرز دستی نجاری) استفاده کنید.

دستگاه فرز برای ساخت زیورآلات رزینی و چوب

اما اگر شما بخواهید در زمینه ساخت زیورآلات چوب و رزین  فعالیت کنید نیاز به دستگاه سمباده زنی دارید که میتوانید در انواع مختلف آنها را تهیه کنید حتی میتوانید با تهیه سریهای مخصوص و اتصال آن به دریل برای خود یک دستگاه سمباده زنی داشته باشید مطابق شکل زیر

دستگاه سمباده زنی برای ساخت زیورآلات رزینی

تهیه قالب برای آموزش ساخت زیورآلات رزینی و چوب

شما برای ساخت زیورآلات چوب و رزین وتهیه قالب چندین روش پیش رو دارید.

 • تهیه قالب‎‌های سیلیکونی آماده که میتوانید از لوازم قنادی و … آن را بخرید.
 • ایجاد قالب با پلکسی که خودتان باید برش بزنید و قطعات را با چسب حرارتی به هم بچسبانید.  
 • خودتان قالب سیلیکونی را بسازید با استفاده از تهیه سیلیکون و روش‌های خاص قالب گیری

در مقاله آموزش ساخت قالب سیلیکونی گوی + آموزش رزین اپوکسی و چوب فیلم و توضیحات تمام مراحل کارتهیه قالب سیلیکونی گفته شده است که شما در صورت تمایل به ساخت قالب سیلیکونی میتوانید از این پست استفاده کنید.

فوت کوزه گری مهم:

بسیار دیده شده که افراد از قالب‌های سیلیکونی شکایت دارند و آن را باعث کدر شدن سطح کار خود میدانند. واقعیت این است که اشکال از قالب نیست و عوامل زیادی در این کار دخیل است. ماهیت قالب سیلیکونی به گونه‌ای است که به سرعت گرد و غبار و چربی را به خود جذب میکند از این رو بهتر از قبل از استفاده از قالب آن را با آب و صابون بشویید و بعد مواد را در داخل آن بریزید. خیلی از افراد این نکته مهم را در کار خود رعایت نمیکنند و نهایتاً کار با کیفیتی هم نخواهند داشت. 

یکی دیگر از دلایل کدر بودن رزین میتواند به دلیل انتخاب نامناسب رزین و یا رزین غیر مرغوب باشد که باید به آن دقت کرد. به ناچار برای تشخیص رزین با کیفیت، یا باید آن را امتحان کنید و یا از افراد مطمئن خریداری کنید. خبر خوب اینکه شما میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان سایروس برای تهیه و قیمت رزین استفاده کنید.

آماده سازی قطعات چوب برای ساخت زیورآلات چوبی

باید قبل از اینکه قطعات چوب را داخل قالب قرار دهید حتماً چوب‌ها را آماده کنید. اما چگونه؟

 1. باید قطعات چوب مورد نظر کاملاً خشک و بدون رطوبت باشد که اگر این طور نیست باید آنها را خشک کنید.
 2. دوم اینکه باید تکه‌های چوب ها بدون پوسیدگی و یا خراشیدگی باشد و اگر این طور نیست باید کاملاٌ برطرف شود.

اما بعد از رعایت این نکات حالا وقت آن است که چوب را در قالب‌ها قرار دهیم.

نکته مهم در اینجاست که اگر قالب شما بزرگ است و قطعات مورد استفاده نیز بزرگ هستند برای جلوگیری از شناور شدن قطعات در قالب لازم است آنها را با چسب حرارتی بچسبانید و یا از اجسام سنگین بر روی آنها استفاده کنید. گاهی هم دوست دارید قطعات به صورت شناور در کار باشند که در این صورت نیازی به این روش‌ها نیست.

آشنایی با رنگ‌ها و شناخت رفتار آنها در ترکیب چوب و رزین

رنگ‌های مخصوص رزین متنوع و مختلف هستند برخی شفاف‌تر و برخی کدرتر البته در بین رنگ‌ها رنگ شب تاب و شب نما از جذابیت بیشتری برخوردار است. این نوع رنگ‌ها بر پایه فسفر، منگنز و سرب و … می باشد و در تعداد رنگ‌ها محدود هستند. اما رنگ شب تاب به این صورت است که یک ماده خاص که به طور عام به آن فسفر گفته می‌شود بعد از قرار گرفتن در مقابل نور مرئی یا غیر مرئی یا حرارت، انرژی را در خود ذخیره می‌کند و سپس آن انرژی را به صورت طیفی از امواج مرئی در طول مدت زمانی منتشر می‌کند.

تفاوت رنگ شب تاب و رنگ فلوراسنت

تفاوت اصلی بین رنگ شب تاب (فسفر سنت) و رنگ فلورسنت در میزان زمان دریافت و تابش نور یا به عبارت دیگر دوام تابش است. به عبارتی در تابش فلورسنت، زمان تحریک کمتر از ۱۰ به توان ۸- ثانیه است، در صورتیکه در پدیده فسفرسنت (شب تاب)، زمان تحریک بیش از ۱۰ به توان ۸- ثانیه است. این بدان معناست که در فسفرسنت ماده بعد از قطع نور نیز تا مدتی طولانی از خود نور ساطع می‌کنند و به تابش ادامه می‌دهد که این مقدار وابسته به ماده مورد استفاده میباشد و میتواند از چند ثانیه تا چندین روز طول بکشد.

آشنایی با رزین و هاردنر و نسبت ترکیب رزین و هاردنر

اصلاً این رزین چیست ؟  رزین یک ماده شیمیایی متشکل از دو جزء است که به همراه هاردنر یا خشک کن به فروش می رسد همچنین در صنعت هم مورد استفاده قرار میگیرید.

اما هاردنر دقیقاً چه کاری انجام میدهد؟ 

رزین در معرض هوا خشک نمی شود و برای خشک شدن و یا جامد شدن نیاز به یک جزء دوم دارد که هاردنر نامیده میشود. شاید شما هم به دنبال پاسخ این پرسش هستید!

میزان ترکیب رزین و هاردنر چگونه باید باشد؟

واقعیت این است که دو جزء هاردنر و رزین بسته به نوع و نسبتی که روی محصول درج شده  است و بنا به فرمولاسیون و کاربرد آن مخلوط میشوند و بعد روی سطح یا قالب دلخواه استفاده می‌گردد. برای ساخت زیورآلات رزینی اغلب از رزین اپوکسی 50 درصد استفاده میشود.

نکات مهم خرید رزین اپوکسی

در هنگام خرید رزین باید دقت کافی داشته باشید که از کجا و با چه کیفیتی رزین را بخرید زیرا بسیاری از رزین‌های موجود در بازار بعد از خشک شدن کدر میشوند و شفافیت لازم را ندارند. از این رو انتخاب برند خوب به همراه قیمت مناسب کار سختی است که یا نیاز به آزمون و خطا دارد و یا باید نسبت به فروشنده اطمینان داشته باشید. 

اگر دوست دارید با خیال آسوده تری رزین اپوکسی را تهیه کنید و در زمان و وقت خود هم صرفه جویی کنید میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان سایروس استفاده کنید. 

فیلم آموزش نحوه تراش زیورآلات رزینی و چوب

در این فیلم شما نحوه کار هنرجویان از جمله برش قطعات رزین و چوب تا شروع فرم دهی و شکل دهی انواع زیورآلات رزینی (انگشتر، گردنبند و …) مشاهده میکنید.

سوراخ کاری بدلیجات رزین اپوکسی

برای سوراخ کاری انواع بدلیجات میتوانید از مته‌های باریک استفاده کرد. همچنین برای سوارخ کردن انگشتر لازم است از مته مخصوص برای گردی داخل استفاده کنیم که بسته به سایز انگشتر میتواند بزرگ و یا کوچک باشد. سوراخ کاری باید با دقت و حوصله انجام گردد در غیر این صورت ممکن است قطعه آسیب ببیند و یا بشکند.

جلادهی و براق کردن قطعه

بعد از سوراخ کاری آخرین مرحله ساخت زیورآلات رزینی با چوب جلادهی و براق کردن است که میتوانید با روغن کتان یا برزک این کار را انجام دهید. جلادهی مهم ترین قسمت کار است زیرا در صورت درست اجرا نشدن ممکن است قطعات جذابیت و شفافیت چندانی نداشته باشند و از کیفیت آنها نیز کاسته شود.

تبریک میگوم! قطعه شما الان آماده است !

شما هم میتوانید قطعات و زیورآلات زیبایی با چوب و رزین درست کنید اگر کمی همت کنید و همین الان دست بکار شوید!

راستی یادم رفت بگم مجموعه سایروس دوره‌های کامل آموزش چوب و رزین را داره که شما میتوانید به صورت حرفه‌ای و با هزینه مناسب سه دوره آموزشی را به صورت کامل و صددرصد عملی یکجا یاد بگیرید. در دوره آموزش چوب و رزین اپوکسی (تکه چوب‌های پولساز) شما سه دوره آموزش ساخت میز با رزین اپوکسی ، آموزش نقاشی آبستره با رزین ، آموزش ساخت انواع زیورآلات چوب و رزین اپوکسی را در یک ورکشاپ 4 روزه یاد میگیرید. لازمه بگم دوستان دیگر برای برگزاری هر آموزش به صورت جداگانه هزینه‌ دریافت میکنند و البته خیلی از آموزش‌ها به صورت دانلودی است که نتیجه لازم را نداره!

زیرا برای ساخت بدلیجات اپوکسی و چوب باید نکات و ریزه‌کاری های زیادی را بدانید و البته در تراش و سمباده زنی هم مهارت کسب کنید که در کلاس حضوری این فرآیند به خوبی و با حضور راهنمایی اساتید به صورت کامل و حرفه‌ای امکان پذیر است. از این رو پیشنهاد ما برای یادگیری اپوکسی چوب و رزین شرکت در دوره‌های حضوری است.

برای اطلاع از دوره‌ها و یا کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید.