آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین اپوکسی
26
دسامبر

آموزش ساخت زیورآلات با ترکیب چوب و رزین اپوکسی

از آنجایی که دوره‌های آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین در دکوراسیون سایروس طرافدارن زیادی دارد سعی کردیم در این مقاله به علاقمندان این هنر مطالب مفید در راستای آموزش چوب و رزین ارائه دهیم.

امروزه زیورآلات رزینی طرفداران خود را در میان هنردوستان به خوبی پیدا کرده است بخصوص که ترکیب چوب و رزین اپوکسی بسیار زیبا و متنوع است اما در پشت این زیبایی، شما باید یک روحیه فنی بالا و عاشق داشته باشید تا بتوانید به راحتی از ابزارهای کارگاهی استفاده کنید و خلاقیت خود را به اوج برسانید. اگر شما هم این روحیه را در خود می‌بینید زمان را از دست ندهید و آموزش چوب و رزین اپوکسی را از همین الان شروع کنید و از تکه چوب‌های پولساز برای کسب درآمد استفاده کنید.

راه اندازی کسب و کار هنری خود را همین الان شروع کنید

آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین اپوکسی

شاید شما هم دوست داشته باشید از این هنر رمزآلود سردربیاورید در این مقاله امروز اصول اولیه را آموزش می دهیم اما حقیقت این است که هنر ساخت زیورآلات چوبی برگرفته از تکنیک‌های مختلف و عملی است و در یک مقاله یا حتی در یک آموزش غیرحضوری نمی‌گنجد زیرا شما باید خود همه چیز را با حضور در کارگاه به صورت تجربی و با تمرین یاد بگیرید. مثلاً نحوه تراش دادن اشیا و یا سمباده زنی حرفه‌ای چیزی نیست که به صورت غیرحضوری فرا بگیرید و حتما باید در کنار استادکار و با تمرین، عیوب کارتان را بفهمید. از این رو پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های حضوری و استفاده از اساتید حرفه‌ای است تا از همین ابتدا به صورت اصولی و با وقت و هزینه کمتر کسب و کار خود را راه اندازی کنید و از رقبا پیشی بگیرید.

مرحله اول ساخت زیورآلات چوبی دست ساز

در اولین مرحله شما باید تمام وسایل و ابزار موردنیاز خود را فراهم کنید از جمله:

 • قالب از جنس سیلیکون و یا از جنس چوب روکش دار
 • تهیه رزین اپوکسی دو جزیی مخصوص بدلیجات
 • سشوار و یا تورچ (درکارهای زیاد نیاز به سشوار صنعتی دارید)
 • آب گرم
 • چوب بستنی یا قاشق یکبار مصرف
 • لیوان یکبار مصرف
 • قطعات چوب با اشکال دلخواه
 • سیلر کیلر یا جلادهنده
 • رنگ شفاف
 • انواع سمباده (نرم و سخت)
 • اسپری رزین
 • پولیش 
 • روغن برزک
 • در صورت لزوم تهیه چوب، اکلیل،گل خشک، یادگاری های کوچک، بدلیجات فلزی و … برای تزئینات بدلیجات

نکته: قالب‌های زیادی برای ساخت زیورآلات رزینی پیشنهاد می‌شود اما بهترین قالب از جنس سیلیکون است که به راحتی از رزین جدا ‌می‌شود و شما می توانید در لوازم قنادی با اشکال مختلف آنها را تهیه کنید.

آموزش ساخت زیورآلات رزینیمرحله دوم برای ترکیب چوب و رزین

ابتدا می توانید قالب سیلیکونی را با وسایل تزیینی تهیه شده از جمله چوب، گل خشک، اکلیل و … پر کنید. در صورت استفاده از تکه‌های چوب قبل از قرار دادن در قالب باید حتماً آن را به اشکال دلخواه برش دهید و سپس با استفاده از بُرس مخصوص طرح‌ها را از هر گونه آلودگی و پوست اضافی پاکسازی نمایید. بعد از این مرحله برای جلوه بهتر،ترکیب راحت‌تر و ایجاد حباب کمتر باید از اسپری رزین برای تکه چوب‌ها استفاده نمایید و یا همان رزین دوجزیی را  بر روی سطح چوب بریزید و اجازه دهید خشک شود. یک راه دیگر برای جلادهی بیشتر استفاده از سیلر کیلر یا جلا دهنده است که باید قبل از قالب گیری بر روی چوب انجام می شود.

مرحله سوم برای ساخت زیورآلات چوب و رزین

در این مرحله باید قبل از چند نکته رعایت شود. اول دمای مورد نظر برای انجام کار است. بهترین دما برای کار با رزین دو جزیی دمای 25 درجه می‌باشد. به همین منظور اپوکسی را در داخل آب گرم نه لزوماً جوش باید ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از مصرف قرار دهید. سعی کنید دما را کنترل کنید و اگر دما از این حد بیشتر بود اجازه دهید خنک شود.

نکات مهم در ترکیب چوب و رزین

اما نکته مهم دیگر در این مرحله از کار میزان ترکیب زرین با هاردنر است که برای هر برند میتواند متغیر باشد و با توجه به نسبت تعیین شده توسط کارخانه انجام می‌گردد. در واقع هاردنر یک سخت کننده است و اگر رزین به تنهایی استفاده شود خشک نخواهد شد از این رو هاردنر به خشک شدن رزین کمک می‌کند. برای رنگ کردن رزین اپوکسی میتوانید از رنگ‌های جوهری شفاف و یا پودر رنگ استفاده کنید اما اگر از پودر رنگ فلورسنت استفاده کنید اشیاء مورد نظر در طول روز نور را جذب کرده و هنگام شب نورانی به نظر می رسند. بعد از ترکیب رنگ با رزین و هاردنر باید با چوب بستنی با دقت و به آرامی به مدت ۳ الی 4 دقیقه خوب هم بزنید. دقت کنید که در صورت مخلوط نشدن درست رزین با هاردنر ممکن است نتیجه نهایی کار شما هرگز خشک نشود. معمولاً تند هم زدن رزین باعث ایجاد حباب های ریز در سطح کار میشود. 

ساخت زیورآلات چوب و رزین اپوکسیمرحله چهارم رزین اپوکسی چوب در بدلیجات

در این مرحله شما باید به آرامی رزین را در داخل قالب و روی تزئینات مورد نظر بریزید و سپس به کمک سشوار یا تورچ آن را گرم کنید. اما چرا؟ این کار باعث میشود رزین گرم و رقیق گردد و حباب‌های رزین در وسط کار جمع و خارج شوند. پشنهاد ما برای از بین بردن حباب‌های سطح کار استفاده از تورچ با رعایت فاصله مجاز است.

فوت کوزه گری: برای جلوگیری از شناور شدن قطعات در سطح قالب می توانید از 3 راهکار استفاده کنید.

 • اول اینکه رزین را در لایه‌های نازک‌تر بریزید و بعد از خشک شدن دوباره مراحل بعدی را انجام دهید (برای قالب‌های عمیق‌تر باید از این روش استفاده شود)
 • روش دوم اینکه قبل از ریختن رزین اپوکسی چوب ها را با استفاده از چسب حرارتی بچسبانید
 • روش سوم نگه داشتن قطعات با اشیاء سنگین و یا گیره

حالا وقت آن است که اجازه دهید زیورآلات رزین اپوکسی برای مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت (بسته به درجه حرارت فضا) یا ضخامت رزین، خشک شود.

مرحله پنجم ساخت زیورآلات دست ساز با ترکیب چوب و رزین

در این مرحله بعد از خارج کردن زیورآلات حتماً باید چوب و رزین را همسطح کنید فراموش نکنید هر چه قطعات شما نازک تر باشد کار برای مراحل بعدی (سمباده زنی) راحت‌تر و بهتر خواهد بود برای همسطح کردن کار بیشتر از دستگاه سمباده برقی استفاده می گردد تا یکدست شود و ضخامت کار روی همه سطح ها یک اندازه باشد.حالا وقت آن رسیده که طرح‌های مورد نظر خود را پیاده سازی کنید.(در این مرحله رعایت نکات ایمنی و استفاده از ماسک و عینک الزامی است.) 

مرحله ششم آموزش چوب و رزین  

وقتی شما با سمباده‌های سخت چوب و رزین اپوکسی را همسطح کردید باید با استفاده از سمباده‌های نرم مرحله فرم دهی نهایی و صاف کردن را انجام دهید تا کار شما دقیق و بی‌نقص شود. سپس به کمک یک مته سوراخ موردنظر خود را ایجاد کنید. (برای عبور نخ)

مرحله نهایی ترکیب چوب و رزین 

الان وقت آن رسیده که قطعات خود را پولیش کاری کنید و صیقل بدهید. برای این مرحله می توانید از روغن برزک و پولیش استفاده کنید. کار تمام شد! قطعات شما برای مصرف آماده هستند!

آموزش ساخت زیورآلات چوبی با اپوکسیچند کلام برای حرفه‌ای‌ها

ساخت زیورآلات دست ساز چوبی زمانی که در بالاترین سطح کیفیت و مهارت اجرا شود از نظر فروش و رونق، قابل مقایسه با رقبا نخواهد بود. همیشه کیفیت به همراه دقت و مهارت در کارهای دست ساز قیمت محصول را تعیین می‌کند. ساخت ترکیبات رزینی و شناخت انواع رنگ‌ها و نحوه استفاده آنها به همراه عملیات برش و سمباده‌کاری چیزی نیست که یک شبه و با کلاس‌های غیرحضوری بدست آید. این امر نیاز به تمرین و راهنمایی یک استادکار حرفه‌ای دارد تا شما زودتر و با مهارت بیشتر کارها را انجام دهید و تجربه‌های شکست خورده را دوباره تجربه نکنید. 

بسیاری از افراد متبدی تصور می‌کنند که در همان ابتدای کار می‌توانند از رقبا سبقت بگیرند اما در ادامه راه می‌فهمند که زمان و هزینه زیادی را از دست داده‌اند و نیاز دارند تا حتماً به صورت اصولی دانش ساخت زیورآلات چوبی را یاد بگیرند. اگر شما هم دوست دارید در همین ابتدای کار به یک حرفه‌ای تبدیل شوید و از تجربه‌ها و خطاهای امتحان شده دیگران استفاده کنید پیشنهاد ما شرکت در دوره آموزش چوب و رزین سایروس است.

شما با شرکت در این ورکشاپ می توانید از تیم پشتیبانی و گروه‌های فعال کاری اطلاعات و تجربه کسب کنید و از تمام وسایل و ابزار لازم برای دوره آموزش چوب و رزین به صورت رایگان بهره ببرید.

برای حرفه‌ای شدن همین حالا اقدام کنید.