نورپردازی و نصب سقف کشسان سایروس
25
فوریه

همه چیز در مورد نحوه نورپردازی و نصب سقف کشسان با لامپ RGB

دراین مقاله از مجموعه مقالات سایروس نحوه نورپردازی و نصب سقف کشسان با لامپ ‌RGB را به صورت کامل و همراه با فیلم آموزش میدهیم. یکی از مهم ترین نکاتی که در نصب سقف‌های کشسانی بسیار حائز اهمیت است نحوه نورپردازی آن است. همچنین نورپردازی در نحوه قیمت سقف کشسان تاثیر بسزایی دارد. بله! تعجب نکنید!

اگر نورپردازی درست و اصولی در پشت کار و یا در اجرای سقف کاذب انجام نشود علاوه بر اینکه از جذابیت و زیبایی سقف کششی می‌کاهد ممکن است هزینه‌های جانبی زیادی را به شما تحمیل کند. 

همچنین انتخاب سقف کشسان مرغوب و با کیفیت چاپی عالی با هزینه مناسب یکی از مهم ترین دغدغه‌های نصاب‌ها و یا کارفرمایان است که باید درنظر گرفته شود. شکی نیست که تولید سقف کشسان در کشورمتنوع  است و این انتخاب را سخت‌تر هم خواهد کرد.

اما خبر خوب اینکه شما برای انتخاب پارچه مرغوب و هزینه مناسب سقف کششی به سادگی می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان سایروس بهره مند شوید.

مهم ترین نکات قبل از اجرای سقف کشسان

اگر شما به عنوان نصاب و یا کارفرما این مقاله را مطالعه میکنید باید بگوییم قبل از اجرا باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد.

نکته اول: تعبیه کردن سازه از جنس کناف

بسیار دیده شده که در زمان حضور کارشناسان برای نصب سقف کشسان افراد از سازهایی به غیر از کناف از جمله سازه‌های گچی، چوبی و … استفاده کرده‌اند همین موضوع چالش بزرگی بر سر کار نصاب قرار میدهد زیرا برای اجرای سقف کششی لازم است سازه‌های سبک و از جنس کناف کار شود و لازم است دوباره سازه‌ای روی همان سازه برای نصب سقف کشسانی در نظر گرفته شود. خود شما هم به خوبی میدانید این موضوع یعنی هزینه بیشتر برای اجرای کار!

پس بهتر است قبل از هر کاری برای اجرای درست و کم هزینه تر سقف کاذب از سازه‌های کنافی استفاده کنید. این سازه ها هم سبک‌تر هستند و هم کار با آنها راحت‌تر میباشد زیرا احتمال ریزش و خرابی در این مدل سقف‌های کاذب کمتر است.

نکته دوم: رعایت فاصله سازه از سقف کشسان

همانطور که شما هم میدانید قبل از اجرای سقف کشسان باید با کناف و یا سازه‌های دیگر فاصله‌ای را از سقف اصلی در نظر بگیرید. اما سوال اینجاست این فاصله برای سقف کشسان باید چقدر باشد؟

جالب است بدانید عموم مردم تصور میکنند هر چقدر این فاصله کم باشد نورپردازی بهتر است اما برخلاف این تصور ذهنی هر چقدر فاصله سقف کشسان از منبع نور بیشتر باشد زیبایی و جذابیت کار بهتر خواهد بود و هزینه نیز کاهش پیدا می‌یابد.

معمولاً این فاصله بین 10 تا 30 سانتی متر متناسب است. اما چرا؟

 زمانی که فاصله بین سقف کشسانی تا منبع نور کم باشد بعد از نورپردازی و نصب سقف کشسان رگه‌های نور از پشت پارچه سقف قابل مشاهده هستند و برای رفع این مشکل باید تعداد لامپ‌ها را در پشت کار افزایش داد از این رو هزینه سقف بالاتر خواهد رفت و نهایتاً کار جذابیت خاصی ندارد.

اما اگر فاصله بین نورپردازی تا سقف کشسان بین حداقل 10 تا 30 سانتی متر باشد این نور به خوبی و بدون اینکه از خود هیچ گونه سایه یا رگه‌ای در جلوی کار بگذارد منعکش میشود. همچنین برای نورپردازی نیازی به افزایش تعداد لامپ‌‌های بیشتر نداریم وهزینه مقرون به صرفه خواهد بود.

امیدوارم این نکات ارزشمند تا اینجا برای شما مفید و موثر واقع شده باشد و به شما در اجرای هر چه بهتر کار، کمک کند. اگر شما هنوز در تصمیم گیری و یا نحوه نصب سازه‌های خود تردید دارید می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان سایروس استفاده کنید.

نحوه نورپردازی و نصب سقف کشسان با لامپ‌های RGB

یکی از نورپردازی‌های زیبا و متغیر، نورپردازی با RGB است. در این مدل با تغییر همزمان طیف و شدت نور تمام منبع نور کار کرده و یک نورپردازی پویا را ایجاد میکند. سیستم این مدل به گونه ای است که به صورت یک واحد نوری دستورپذیر عمل کرده و یک هارمونی هماهنگ را ایجاد می کند. به همین منظور در سقف های کاذب مراکز ادرای_ فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و … برای جذب مشتری بیشتر از نورپردازی و نصب سقف کشسان با لامپ‌های RGB استفاده می‌کنند. حتی می توان همزمان با تغییر رنگ در سقف یک هماهنگ کننده با موزیک را نیز اضافه نمود.

مزایای نورپردازی و نصب سقف کششی با لامپ‌های RGB

  • قابلیت افزودن ریموت کنترل و هماهنگ کننده با موزیک
  • قابل استفاده برای نورپردازی‌های حجمی و تاکیدی
  • بازدهی و کیفیت نور بالا

ابزار مورد نیاز برای نورپردازی و نصب سقف کشسان با RGB

ابزارهای مورد نیاز برای سقف کشسان عبارتند از :

  • کاردک‌های  مخصوص نصب سقف کشسان 
  • هیتر جت برای فرم دهی و کشسانی کردن سقف 
  • لامپ RGB و نحوه نصب اصولی برای نوردهی مناسب
  • پروفیل پلاستیکی یا فلزی مخصوص سقف کششی
  • چسب آلومینیومی برای سقف کاذب کشسان 

مرحله اول برای نورپردازی و نصب سقف کشسانی

همانطور که میدانید ماده اصلی سقف کشسان pvc است و به لحاظ کشسانی بودن آن، باید اندازه سقف کششی کمتر از اندازه واقعی باشد. از این رو قبل از هر کاری باید اندازه‌های دقیق سقف را برآورد کنید. در مرحله بعدی خط کشی و تراز دقیق برای نصب ریل آلومینیوم باید انجام گردد.

واقعیت این است که قبل از اجرای سقف حتماً باید فضای اجرایی به صورت دقیق جانمایی گردد. ترازهای لیزری یکی از بهترین ابزارها با دقت بالا برای تراز کردن، ایجاد و سنجش شیب و یا عمود کردن سطوح مختلف هستند. این دستگاه با استفاده از اشعه لیزر و فرآیند خود ترازی، فرآیند تراز کردن سطوح مختلف را انجام می‌دهد.

 دستگاه تراز لیزری در انواع مختلف در بازار موجود استاز جمله ترازلیزری نقطه ای، ترازلیزری دو خط، ترازلیزری 360 درجه، ترازلیزری سه خط یا سه بعدی، ترازلیزری روتاری (دوار یا چرخشی) و تراز لیزری کاشی و سرامیک اشاره کرد.

مرحله دوم برای نصب سقف کششی

در این مرحله لازم است پروفیل‌های نگهدارنده را در اطراف دیوار یا سقف به منظور پایه‌ای مناسب برای نگهداری ایجاد کنیم.

بعد از اتمام جانمایی سقف لازم است نورپردازی انجام شود. نورپردازی با لامپ‌های و یا رشته‌های RGB باعث میشود رنگ آمیزی پویا در پشت کار ایجاد شود. اغلب به صورت یکپارچه هستند و چسبندگی اولیه برای نگه داشتن به سقف را دارا میباشند. اما برای اطمینان از چسبندگی بیشتر لازم است با منگنه و یا چسب آنها را مقاوم کرد.

در مرحله بعدی سقف کشسان را به وسیله گیره‌های مخصوص در اطراف نگهداری کرده و با دستگاه هیتر جت گرمادهی به سقف را از فاصله 1 متری شروع میکنیم. همزمان با گرمادهی با استفاده از کاردک‌های لبه گرد سقف کشسان را در جای مناسب پروفیل قرار میدهیم.

نکته مهم: برای نصب سقف کشسان باید دقت و مهارت اجرایی بالایی داشته باشید زیرا کوچک‌ترین خطا در زمان جای گذاری، ممکن است سقف کششی را دچار آسیب و پارگی کند. 

آیا شما هم دوست دارید اطلاعات مناسبی از نحوه تعمیر سقف کششی را بدانید پیشنهاد میکنم مقاله فیلم آموزش تعمیر و نصب سقف کشسان باریسول که در همین راستا تهیه شده حتماً ببینید.