مراحل نصب سقف کشسان کهکشانی سایروس
01
مارس

فیلم آموزش مراحل نصب سقف کشسان کهکشانی با فیبرنوری

یکی از مهم ترین نکات برای جذابیت و زیبایی طراحی داخلی، اجرای درست مراحل نصب سقف کشسان فیبر نوری و نورپردازی صحیح در دکوراتیو محیط میباشد. آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که به اتاق و یا خانه‌ای قدم بگذارید و در همان لحظه اول محو تماشای دکوراسیون جذاب و بی نقص محیط شوید؟ شاید واقعاً خود مکان جذاب و دلنشین نباشد اما اجرای نورپردازی اصولی و صحیح تاثیر زیادی در زیبا کردن دکوراسیون داخلی ایجاد میکند. آیا شما هم دوست دارید علت تغییر در قیمت سقف کشسان را بدانید؟ پیشنهاد میکنم تا آخر این پست همراه ما باشید.

یکی از مهم ترین نکات کار دکوراسیون سایروس در مراحل نصب سقف کشسان فیبر نوری رعایت اصول صحیح نورپردازی سقف کشسان میباشد. شما به عنوان طراح،مجری و یا کارفرما باید با توجه به همه وسایل موجود در محیط خانه و درنظر گرفتن فضای مورد نظر نحوه نورپردازی را انتخاب کنید.

شاید شما هم به تازگی تصمیم دارید از سقف کشسان برای دکوارتیو ساختمان ، مغازه و … خود بهره ببرید اما در انتخاب تردید دارید اگر این طور است پیشنهاد میکنم پست همه چیز در مورد نحوه نورپردازی و نصب سقف کشسان با لامپ RGB را مطالعه کنید. در این مقاله تمامی نکات فنی قبل از اجرای و تولید سقف کشسان بیان شده است.

چند کلام برای انتخاب

حتماً شما هم می‌دانید زیبایی یک اتاق نشیمن یا پذیرایی نسبت به قسمت‌های دیگر خانه مهم تر است زیرا در نگاه اول، یک مهمان در اینجا حضور پیدا میکند و یا خود شما بیشترین وقت و زمان خود را در این محیط میگذرانید از این رو نورپردازی سقف کشسانی و یا دکوراتیو این مکان باید جذاب و به گونه‌ای باشد که فرد احساس آرامش بخش و راحتی داشته باشد.

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سقف‌های کشسانی، سقف کهکشانی و یا سقف ستاره‌ای است که در نورپردازی آن از تکنولوژی نورپردازی با فیبر نوری استفاده میشود. معمولاً درون این سقف‌ها به رنگ‌های تیره و مشکی ساخته میشود و به وسیله نقاط نورانی که با هم و یا مستقل از هم روشن و یا خاموش میشوند نورپردازی میگردند. سقف کهکشانی و یا ستاره‌ای به لحاظ چشمک زن بودن و انعکاس نور شکل واقعی یک آسمان را در ذهن تداعی میکند.

 

آموزش مراحل نصب سقف کشسان با فیبر نوری

در این پست می‌خواهیم شما را با نحوه نصب سقف کشسان با فیبر نوری آشنا کنیم. اما قبل از هر چیز لازم است در مورد فیبر نوری و محبوبیت آن اطلاعات درستی به شما ارائه کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری در واقع سیم‌های نازکی هستند که به جای عبور برق، نور را از خود عبور میدهند. تنها کافی است این مدل سیم‌ها را به صورت عمودی بر روی یک منبع نور قرار دهید و بعد از آن ملاحظه میکنید که از انتهای دیگر آن نور منتقل میشود. جالب است بدانید اگر مسیر انتقال چندین بار تغییر جهت دهد و پیچ و تاب داشته باشد باز هم نور به بیرون تابیده میشود.

قیمت نورپردازی با فیبر نوری

یکی از محبوب‌ترین نورپردازی‌ها برای کارهای تزئینی و دکوراتیو نورپردازی فیبر نوری است. اما چرا؟ زیرا قیمت نوردازی با فیبر نوری مناسب بوده و علاوه بر این رول فیبر نوری قابلیت‌های بالایی نیز دارد، همچنین این مدل نورپردازی مصرف برق فوق العاده کمی دارد. به همین منظور اجرای سقف کشسان فیبر نوری در دکوراتیو‌ها از استقبال بیشتری میان کاربران خانگی و تجای برخوردار است.

نصب سقف کشسان فیبر نوری برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

این یکی از سوالات متداول و دغدغه مشتریان سایروس اینکه در کجا از نورپردازی فیبر نوری استفاده کنند. ما در این قسمت به این سوال پاسخ میدهیم تا شما هم در انتخاب یک نورپردازی درست تصمیم بهتری داشته باشید. اما لازم است یادآوری کنم قبل از هر اقدامی با یک کارشناس خبره دکوراتیو هم مشورت کنید. خبر خوب اینکه کارشناسان سایروس به صورت رایگان به شما در این زمینه مشاوره میدهند.

 • فضاهایی مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن، کافی شاپ و رستوران ها فروشگاه ها و …
 • برای محیط های مرطوب مانند استخر، حمام، زیر آب، سونا، جکوزی و …

حالا شاید شما هم دوست داشته باشید دلایل این انتخاب ‌ها را بدانید! عجله نکنید! همین الان توضیح میدهم.

فضاهایی مثل اتاق نشیمن و یا رستوران و فروشگاه ‌ها در هنگام ورود بسیار مهم هستند و نیاز است که جذابیت فوق العاده‌ای داشته باشد از این رو سقف کشسان ستاره‌ای با فیبر نوری هر فردی را در نگاه اول مجذوب خودش میکند و احساس آرامش و لذت بودن در محیط را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

اما چرا در محیط‌های مرطوب مثل استخر ، سونا و … سقف کهکشانی یا ستاره‌ای پیشنهاد میکنیم؟ زیرا با توجه به روش انتقال نور در این نورپردازی، هیچ گونه خطر برق گرفتی وجود ندارد.
هم  پیشنهاد میشه.

نکات مهم در شرایط نورپردازی با فیبر نوری 

مهم نیست که شما فیبرنوری روی کف ساختمون نصب کنید یا سقف مهم این است که نکات مهم نورپردازی با فیبر نوری را رعایت کنید.

 1. رشته های فیبر، در بستری باشند که به هیچ وجه زخمی نشوند. (زیرا خیلی شکننده هستند)
 2. در مسیر نصب، فیبر های نوری خمش و پیچش بیش از 45 درجه نباشد. ( زیرا شدت نور افت میکند )
 3. نوک فیبر نوری که محل خروج نور هست برای اینکه کثیف و یا خراب نشود را بهتره لنز های شیشه ای قرار دهید.

فوت گوزه‌گری: برای بهتر شدن اجرای کار بر روی سقف، رنگ سقف رو تیره در نظر بگیرید تا بیشتر جلوه و جذابیت داشته باشد.

تذکر: در هنگام کاربا فیبر نوری رعایت موارد زیر الزامی است

 • در زمان کار با فیبر نوری در سقف کناف به هیچ وجه نیروی زیادی به فیبرنوری وارد نکنید.
 • از خم کردن، تا کردن ، ضربه زدن و ایجاد کوبیدگی یاهر گونه فشاری که باعث ایجاد ترک و شکستگی ریز در فیبر شود خودداری کنید.
 • آسیب های کوچک و جزیی می توانند از شدت عبور نور کم میکنند.
 • به علت طول زیاد فیبر نوری امکان آسیب زیاد و تکرارپذیر است.

برای ساخت سقف کشسان کهکشانی نیاز به یک منبع نور مناسب از جنس فیبر نوری داریم. دستگاه‌های منبع نور در نورپردازی با فیبر نوری متنوع بوده و بسته به توان ، رنگ نور، و افکت‌های ایجاد کننده دسته بندی میشوند.

 

توان دستگاه‌های منبع نور چقدر است؟

اگر بخواهیم از نظر توان این دستگاه‌های منبع نور را تفکیک کنیم به دو مدل 16 وات و 45 وات میرسیم. جالب است بدانید بر خلاف تصور عموم، شدت نور حاصل در انتهای فیبر نوری در هر دو مدل یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. پس این تفاوت در کجا خودش را نشان میدهد؟ این توان مختلف منابع در تعداد پشتیبانی از فیبر نوری متفاوت است. به عبارت ساده تر دستگاهی با 16 وات حداکثر 400 فیبر نوری 1 میلی متری و دستگاه 45 وات حداکثر تا 1200 فیبر نوری 1 میلی متری را پشتیبانی میکند.

چه تفاوتی از نظر رنگ نور در دستگاه‌ها وجود دارد؟

باید گفت از نظر رنگ دستگاه‌ها به دو دسته تقسیم میگردند.

 • RGB (تمام طیف‌های رنگی را ایجاد میکند.)
 • RGBW (علاوه بر آن یک چیپ مخصوص برای ایجاد رنگ سفید دارند که باعث می شود رنگ سفید طبیعی تری را به وجود آورند.)

افکت منابع چه تفاوتی با هم دارند؟

دستگاه‌های منبع نور از نظر افکت به دو دسته عمده از جمله ساده و سوسو کننده تقسیم می شوند. شاید شما هم سقف کشسانی کهکشانی را دیده باشید که همه روشنایی‌ها در یک لحظه روشن و در لحظه دیگر خاموش هستند. در این مدل از سقف‌های کهکشانی از منبع نور ساده ال ای دی استفاده میکنند. اما در برخی دیگر از سقف‌های کهکشانی هر روشنایی به صورت مجزا و تصادفی خاموش و یا روشن میشود و افکت واقعی‌تر از ستاره ایجاد میکند. در این مدل سقف‌های کهکشانی از دستگاه سو سو کننده استفاده میکنند.

دستگاه‌های سوسو کننده فقط در نور سفید موجود میباشد. ولی در دستگاه‌های RGB و RGBW مدل سوسو کننده هم وجود دارد که هم قیمت بیشتری دارد و هم نایاب هستند.

سوالات بالا پرتکرارترین سوالات برای مشتریانی است که دوست دارند سقف کشسان کهکشانی داشته باشند به همین منظور سعی کردیم آنها را با پاسخ کامل برای شما شرح دهیم تا شما هم انتخاب بهتر و مطمئن‌تری داشته باشید.

 

ابزار لازم برای نصب سقف کهکشانی عبارتند از:

 • فیبر نوری: معمولاً برای اجرا در سقف از فیبر نوری 1 میلی متر استفاده میشود اما فیبرهایی با قطر ۰.۷۵ میلیمتر و ۱.۵ میلی متر هم قابل استفاده هستند.
 • دستگاه منبع نور: بسته به سلیقه شما که چه تعداد نقطه برای روشنایی داشته باشید و یا از کدام افکت برای روشنایی استفاده کنید متفاوت میباشد.
 • سوزن مناسب: برای سوراخ کاری‌های داخل سقف فقط یک سوزن نیاز است نا بتوانید به اندازه کافی (عبور فیبر نوری) آن را سوراخ کنید. (بهتر است قیل از اجرای سقف آن را سوارخ کنیم.)
 • چسب قطره‌ای : برای ثابت کردن فیبر نوری روی سقف
 • قیچی یا کاتر: برای چیدن فیبر نوری از این وسیله استفاده میکنیم.
 • متر: برای اندازه گیری دقیق سوراخ‌ها

مراحل نصب سقف کشسان کهکشانی با فیبر نوری:

قبل از مراحل نصب سقف کشسانی باید پارچه سقف کشسان را انتخاب کنید.بهتر است برای طرح کهکشانی از رنگ‌های تیره استفاده شود. در مرحله بعدی لازم است سوراخ کاری‌ها به صورت دقیق و بر اساس تعداد مشخص کنید. (البته از قبل تعداد آن را باید تعبیه کرده باشید تا بتوانید منبع درست نور را انتخاب کنید.)

بعد از سوراخ کاری حالا نوبت به آن می رسد که سقف کشسانی را تا اندازه‌ای نصب و اجرا کنید. اطلاعات جامعی در مقالات قبلی در مورد نحوه نصب سقف کشسان گفته شده است. برای مشاهده می توانید بر روی این لینک کلیک کنید. همه چیز در مورد نصب سقف کشسان 

در مرحله بعدی لازم است فیبرهای نوری را یکی یکی از سوراخ‌های ایجاد شده رد کنید و در ارتفاع مناسبی از سقف کشسان کهکشانی قرار دهید. همان طور که میدانید فیبرهای نوری به خودی خودی نور تولید نمی‌کنند و باید به منبع نور متصل شوند تا از طریق منبع، نور را از خود عبور دهند. (فیبر نوری فقط و فقط نور را از خود عبور میدهد.) از این رو میزان فاصله آن تا منبع نور باید طوری باشد که هیچ اضافاتی در پشت سقف ایجاد نشود. به بیان ساده تر یعنی باید اضافات هر فیبر نوری از منبع چیده شود تا نمای زیباتری در پشت و جلوی کار داشته باشیم.

در پایان برای ثابت نگه داشتن هر فیبر نوری (به لحاظ اینکه گم نشود و یا شکل آن تغییر نکند) باید از پشت کار با چسب قطر‌ه‌ای آن را ثابت نگه داریم. پس از این مرحله لازم است بطور کامل سقف کهکشانی را از نظر نور و تاثیر آن امتحان کنید و در پایان روند نهایی نصب کامل سقف کشسان کهکشانی را اجرا کنید.