آموزش رزین اپوکسی و چوب
27
ژانویه

آموزش ساخت قالب سیلیکونی گوی + آموزش رزین اپوکسی و چوب (فیلم کامل)

همراهان و دوستان عزیز سایروس با یکی دیگر از مجموعه مقالات آموزش چوب و رزین اپوکسی دکوراسیون سایروس در خدمتون هستیم. اگر شما هم دوست دارید خودتون یک قالب سیلیکونی بسازید و به دلخواه اشیا و یا ساخت زیورآلات چوب و رزین اپوکسی را تهیه کنید پیشنهاد میکنم تا آخر این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

اگر شما علاقمند به ساخت انگشتر هستید پیشنهاد میکنم آموزش ساخت انگشتر با رزین و چوب (فیلم آموزشی صفر تا صد کار) را حتماً ببینید.

آموزش ساخت قالب سیلیکونی برای ساخت گوی

برای ساخت قالب سیلیکونی گوی نیاز است که قالب سازی دو طرفه داسته باشیم یعنی، از شیء مورد نظر دو قالب به هم چسبیده و در هم قفل شو تهیه می کنیم اما قبل از آن باید وسایل زیر را تهیه کنید.

  • سیلیکون
  • خشک کن سیلیکون
  • خمیر بازی
  • یک قالب مربعی شکل که می توانید با طلق پلکسی بسازید
  • یک گوی مناسب تو پر

شاید برای شما هم جالب باشد  آموزش ساخت زیورآلات با ترکیب چوب و رزین اپوکسی را بدانید.

مراحل ساخت قالب سیلیکونی

ابتدا با یک نوار پلاستیک و یا هر چیز دیگر که بعد از اتمام کار به راحتی از سیلیکون جدا شود کف کار را بپوشانید که ما از نوار پلاستیکی پهن استفاده کردیم.سپس با طلق پلکسی قطعات را به صورت یک مربع مناسب درآورید و دور تا دور کار را با چسب شیشه‌ای پوشش دهید تا مواد از آن خارج نشود. حتما باید پایین مربع را هم با چسب حرارتی به صورت کامل بپوشانید که مواد از درون قالب به بیرون نریزد.

برای قالب گیری از طرف اول، لازم است یک نیمه با خمیر مجسمه سازی (خمیر بازی) پر شود طوریکه نصف مربع را پوشش دهد. مانند شکل زیر

آموزش ساخت اپوکسی و ساخت قالب سیلیکونی با خمیر

مرحله دوم ساخت قالب گوی 

در مرحله بعد گوی تو پر را داخل خمیر قرار داده به صورتی که نصف گوی در خمیر فرو رود و بعد از آن باید سوارخ‌هایی اطراف کار ایجاد کنیم. اما چرا؟

حفره هایی که در خمیر ایجاد میشوند قابلیت در هم قفل شوندگی به دو نیمه قالب میدهند.

حالا وقت آن رسیده که با مخلوط کردن دو جز سیلیکون به اندازه مناسب آن را داخل قالب بریزیم. ( به سیلیکون‌های دوجزیی RTV-2 هم گفته میشود) جز دوم  در هر نوع سیلیکون باید بنا به دستور مصرف تولید کننده به صورت درصد خاصی استفاده شود که به آنها هاردنر (Hardener) و یا کاتالیزور (Catalyst) هم میگویند. بعد از گذشت چند ساعت فرم آن به صورت الاستومر (لاستیکی انعطاف پذیر) در خواهد آمد.

نکته مهم:

رنگ، شکل، فرم، نسبت اختلاط دو جزء سیلیکون و یا خصوصیاتی مانند زمان کار، زمان نهایی شدن، غلظت و مقاومت به نوع سیلیکون RTV-2 و تولید کننده ی آن بستگی دارد که هنگام ارائه محصول؛ خصوصیات و توضیحات فنی آن بر روی محصول شرح داده شده است.

در مرحله بعد نوبت جداسازی خمیر از گوی و سیلیکون است که باید با دقت و حوصله و به خوبی انجام شود.

فوت کوزه گری:

برای آنکه سیلیکون طرف دوم قالب، پس از کار به راحتی از طرف اول قالب جدا شود قبل از ریختن قسمت دوم سیلیکون، بهتر است قسمت اول را با وازلین چرب کنید.

در مرحله بعدی لازم است قسمت دوم سیلیکون را بر روی کار بریزیم تا کاملاً سطح مربع و گوی را بپوشاند. اما در همین مرحله می توانیم قسمتی از کار را برای وصل کردن اتصالات زیورآلات در نظر بگیریم و با سیلیکون پر نکنیم. از این رو می توانید با چسباندن یک جسم مناسب روی سطح کار این مورد را در نظر بگیرید.

سوراخ کردن قالب سیلیکون برای ساخت اپوکسی رزین و چوب

اما برای ریختن مواد بر روی سطح کار چند نکته را باید رعایت کنید.

  • ریختن مواد در مرحله بعد را با دقت و  آرامی باید انجام دهید تا مواد به خوبی با هم مخلوط شوند و همچنین از افزایش حباب با هم زدن سریع پرهیز گردد.
  • ریختن سیلیکون از گوشه و به آرامی باعث میشود حباب اضافه نشود.
  • برای حباب گیری بهتر می توانید با کمی لرزاندن قالب، حباب‌ها را از بین ببرید.

آموزش رزین اپوکسی و چوب (ساخت زیورآلات با رزین) 

بعد از آماده شدن قالب سیلیکونی وقت آن رسیده که ساخت یک گردنبد گوی شکل را شروع کنید. اما قبل از هر چیز  اول باید قالب هر قسمت را تمیز و پاک سازی کنید.

مرحله اول ساخت زیورآلات رزین

ابتدا رزین دو جزیی را به نسبت مناسب مخلوط کرده و بعد گل خشک شده را که رطوبت آن کامل گرفته شده به آرامی در داخل رزین فرو ببرید حالا باید قسمت دوم قالب سیلیکون را قرار دهید و بعد از آن دو طرف قالب را با چسب شیشه محکم ببندید تا این دو لاستیک به خوبی به یکدیگر بچسبند و از خروج مواد جلوگیری شود.

مرحله دوم ساخت زیورآلات اپوکسی

یعد از خشک شدن رزین ممکن است خط جدا کننده دو قالب بر روی گوی اثری باقی گذاشته باشد که برای رفع آن باید دور تا دور کار را سمباده بزنیم و صیقل دهیم. برای شفافیت بهتر می توانید گوی را در جایی ثابت نگه دارید و سپس دوباره با رزین دور تا دور آن را با دقت پوشش دهید طوریکه هیچ گونه ناصافی و یا زبری نداشته باشد. مطابق عکس

آموزش رزین اپوکسی و چوب

مرحله سوم برای ساخت گردنبند رزین 

در این مرحله قسمت انتهای کار را باید سمباده بزنیم و بعد از سوراخ کاری با کمی رزین اتصالات انتهای گردنبند گوی را متصل کنید و اجازه دهید خشک شود.

حالا گردنبد گوی شما آماده شده! به همین راحتی!

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقمند به هنر،خلاقیت و دکوراسیون هستید و یا دوست دارید در زمینه ساخت زیورآلات چوب و رزین کسب و کاری برای خود راه بیندارید. پیشنهاد می کنیم به صورت حرفه‌ای و اصولی در این زمینه آموزش ببینید برای پیوستن به جمع حرفه‌ای ها می توانید در دوره آموزش چوب و رزین اپوکسی که شامل سه آموزش کامل  (آموزش ساخت زیورآلات چوب و رزین، آموزش ساخت میز با رزین و آموزش تکنیک‌های آبستره) در یک ورکشاپ 4 روزه متوالی و به صورت صد در صد عملی و کارگاهی از ساعت 8:30 تا 2:30 بعد ازظهر شرکت نمایید.

برای شروع قدرتمند همین حالا تصمیم بگیرید