سقف کهکشانی
25
اکتبر

سقف کهکشانی روش ساخت سقف کهکشانی با نورپردازی فیبر نوری

سقف کهکشانی یکی از جدیدترین تزئینات برای زیباسازی سقف منازل , سالن‌های پذیرایی , اتاق‌خواب , آشپزخانه , سالن‌های نمایش فیلم و … می‌باشد که رواج زیادی پیداکرده است. سقف‌های کهکشانی سقف‌های پرستاره‌ای هستند که معمولاً به رنگ مشکی را رنگ‌های تیره طراحی و ساخته می‌شوند. نقاط نورانی روی این سقف به‌صورت هم‌زمان یا مجزا از هم روشن و خاموش می‌شوند و صحنه‌ای مانند کهکشان به وجود می‌آورند که زیبایی بسیار زیادی به همراه دارد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید یک آسمان واقعی از ستارگان شب را در منزل خود داشته باشید.

فیبرهای نوری در طراحی سقف‌های دکوراتیو

نورپردازی با فیبر نوری تکنولوژی‌ای است که امکان طراحی و تولید سقف کهکشانی را فراهم آورده است. فیبرهای نوری سیم‌های نازکی هستند که به‌جای عبور برق نور را از خود عبور می‌دهند. این سیم‌ها مانند یک شیلنگ انعطاف‌پذیر عمل می‌کنند که پیچ‌وتاب و خمش در آن‌ها نمی‌تواند مانع از عبور نور شود. قیمت این روش نورپردازی بسیار مناسب است و متناسب با قیمتی که دارند از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند. از این فیبرهای نوری برای طراحی سقف دکوراتیو یا سقف کشسان استفاده می‌شود و می‌توان به‌وسیله این روش نورپردازی سقف کشسان کهکشانی طراحی نمود.

مراحل طراحی سقف کهکشانی با فیبرهای نوری

از فیبرهای نوری در تمامی انواع سقف‌های دکوراتیو می‌توان استفاده نمود.

این فیبرها به فضای کمی در پشت سقف برای عبور نیاز دارند که در هنگام نصب سقف کشسان باید این فضا را در نظر گرفت. از مهم‌ترین سقف‌هایی که از این روش نورپردازی استفاده می‌کنند سقف کهکشانی یا سقف کشسان , سقف‌های کناف , ام دی اف , چوب و … می‌باشد. بهترین زمان برای نصب فیبرهای نوری در سقف‌های کناف قبل از نصب آن‌هاست. این کار سرعت نصب فیبرهای نوری را افزایش می‌دهد پس از نصب سقف کشسان می‌توان فیبرهای نوری را نصب  نمود اما دردسر آن کمی بیشتر است

و سرعت کار پایین می‌آید.

مواردی که ممکن است به فیبرهای نوری آسیب برساند شامل

کشیدن بیش‌ازحد با نیروی زیاد

تا کردن و خم کردن فیبرهای نوری

ضربه و کوفتگی روی این فیبرها

می‌باشد

اصولاً شکستگی‌های ریز در فیبرهای نوری باعث کاهش کارایی و کیفیت آن‌ها می‌شود ازاین‌رو از فشار واردکردن به آن‌ها باید خودداری شود. و با ملایمت زیاد با آن‌ها رفتار شود. منابع نوری مورد کاربرد در سیستم فیبر نوری به‌صورت اختصاصی برای این کار طراحی‌شده‌اند

و از هر منبع نوری نمی‌توان برای این منظور استفاده نمود.

منابع نوری در نورپردازی با فیبر نوری

در پروژه‌های فیبر نوری می‌توان از منابع نوری مختلفی استفاده نمود.

برای ساخت سقف کهکشانی نیاز به منابع نوری مناسب فیبر نوری داریم.

این منابع نور ازنظر

توان

رنگ

افکت

باید موردتوجه قرار گیرند و متناسب با نوع پروژه انتخاب شوند.

 توان:

توان این دستگاه‌ها از 16 تا 45 وات متغیر است

و بسته به‌شدت نوری که برای نورپردازی سقف کهکشانی و آسمان مجازی با طرح کهکشان موردنیاز است می‌توان از توان‌های مختلف فیبرهای نوری استفاده نمود. اما باید توجه داشته باشید که شدت نور در انتهای مدل‌های مختلف تفاوت چندانی باهم ندارند. تفاوت اصلی آن‌ها در تعداد فیبر نوری‌ای است که می‌توانند پشتیبانی نمایند. دستگاه‌های 16 واتی تا حداکثر 400 فیبر نوری یک میلی‌متری را پشتیبانی می‌کنند درحالی‌که دستگاه‌های 45 واتی قادر به پشتیبانی 1200 فیبر نوری یک میلی‌متری هستند.

 

رنگ نور:

مسئله مهم دیگر در انتخاب منابع نورپردازی سقف کهکشانی رنگ نور موردنظر است.

منابع نوری به سه مدل

سفید

RGB

و RGBW

دسته‌بندی می‌شوند.

منابع RGB تمامی طیف رنگی را پوشش می‌دهند.

درحالی‌که منابع RGBW علاوه بر آن دارای یک چیپ اختصاصی برای تولید رنگ سفید می‌باشند و رنگ سفید طبیعی‌تری را تولید می‌کنند.

نوع افکت:

منابع فیبر نوری در طراحی سقف کهکشانی به دو نوع

ساده

سوسو کننده

تقسیم‌بندی می‌شوند.

در مدل ساده تمامی ستاره‌ها هم‌زمان خاموش و روشن می‌شوند.

در مدل سوسو کننده برای نورپردازی سقف کشسان کهکشانی می‌توان مشاهده کرد که هر فیبر نوری به‌صورت مجزا و تصادفی خاموش و روشن می‌شود که بسیار طبیعی‌تر است. منابع سوسو کننده معمولاً در رنگ سفید یافت می‌شوند اما منابع سوسو کننده مدل RGB و RGBW نیز وجود دارد اما از قیمت بالاتری برخوردارند و کمیاب‌تر می‌باشند. منابع نوری فیبر نوری در ساخت سقف کهکشانی نیاز به یک آداپتور خارجی برای اتصال به برق شهری دارند

زیرا با برق 12 ولت کار می‌کنند.

تجهیزات موردنیاز در ساخت سقف کهکشانی

برای ساخت سقف کهکشانی به تجهیزات و وسایلی نیاز داریم

که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. فیبر نوری: مهم‌ترین تجهیزاتی که در ساخت سقف کهکشانی به کار می‌رود فیبر نوری است که در اندازه‌های 0.75 , 1 و 1.5 میلی‌متری موجود می‌باشند.

۲. منابع موردنیاز در نورپردازی: رنگ , تعداد نقاط و افکت موردنیاز شما منابع نوری شمارا مشخص می‌نماید.

۳. دریل و مته:سوراخ‌کاری توسط دریل‌های شارژی انجام می‌شود این سوراخ‌ها برای نصب فیبرهای نوری موردنیاز می‌باشند. دریل‌های سیمی می‌تواند در هنگام کار زمانی که شما روی نردبان هستید برای شما مزاحمت ایجاد نمایند. تعداد این سوراخ‌ها زیاد است و به یک مته ۱.۲ میلی‌متر یا ۱ میلی‌متر هم نیاز است.

۴. چسب: قبل از اینکه فیبرها را کوتاه کنیم ابتدا آن‌ها را در محل خودشان ثابت می‌کنیم این کار توسط چسب انجام می‌شود. برای این کار از چسب‌های بدون رنگ مثل چسب چوب یا چسب سفید استفاده می‌کنیم که حلال آن آب است , استحکام خوبی دارد و به‌سادگی قطرات اضافی آن تمیز می‌شود. قیمت ارزان از دیگر مزیت‌های این نوع چسب است.

۵. کف چین: از این وسیله برای کوتاه کردن فیبرهای موردنظر در طراحی سقف کهکشانی استفاده می‌کنیم. برای این کار سیم‌چین یا ناخن‌گیر نیز به کار می‌آید. اما کف چین‌ها ازآنجاکه تیغه‌های تیزتر و فرم خاصی دارند می‌توانند فیبرهای نوری چسبیده به سقف را از بیخ بچینند

و هیچ قسمت اضافه‌ای از آن‌ها بیرون باقی نماند.

سایر تجهیزات موردنیاز در آماده‌سازی سقف کهکشانی

۶. گرد بر بزرگ یا اره کوچک: برای ایجاد سوراخ‌های بزرگ در سقف‌های کناف می‌توان از گرد بر استفاده نمود. اگر گرد بر در دسترس ندارید می‌توانید از اره کوچک نیز استفاده کنید.

۷. کارد مستعمل: برای بریدن انتهای دسته‌ی فیبر نوری که می‌خواهید به دستگاه متصل نمایید.

۸. شعله گاز یا چراغ پیک‌نیکی یا وسایلی مثل آن: کارد مستعمل را قبل از استفاده باید داغ کنید برای این کار به یک شعله نیاز دارید.

۹. متر: برای این‌که نتیجه نهایی کار تمیز باشد اندازه‌گیری فاصله میان سوراخ‌ها و طول فیبرهای نوری بسیار مهم است.

۱۰. فنر سیم‌کشی: برای رد کردن فیبرهای نوری و رساندن آن‌ها به محل دستگاه به فنر سیم‌کشی نیاز است.

۱۱. بست کمربندی و چسب برق: فیبرهای نوری را بعد از رد کردن جهت مرتب‌سازی و  جلوگیری از گیرکردن فیبرها به هم از بست و یا چسب برق استفاده می‌شود.

استفاده از تجهیزات مناسب در طراحی سقف کهکشانی و آسمان مجازی کهکشانی باعث می‌شود تا نتیجه کار تمیز و بدون نقص از آب درآید

برای نصب سقف کهکشانی با سایروس دکور تماس بگیرید.